WATCH LISTEN

News

All-Conference and All-Region Honor Roll 2012 (Updated)

Georgia Southern's Chase Griffin (Glens Falls 2012) was the unanimous choice by the coaches and media for the SoCon Freshman of the Year Award. Photo courtesy GSU athletics
This is a list of players with ties to Perfect Game Collegiate Baseball League teams that have been named all-conference and/or all-region during the 2011-2012 collegiate baseball season. The list will be updated throughout the end of the college season. Players in bold have won major individual awards from their respective conferences.

NCAA DIVISION I
Atlantic Coast Conference
Second Team - Justin Thompson (Saratoga 2009), Virginia

America East
First Team - Mike Tirri (Glens Falls 2011 /Elmira 2009), Albany
First Team - Shaun Coughlin (Amsterdam 2012), Maine
Second Team - Austin Chase (Albany 2011-2012), Albany
Second Team - Josh Nethaway (Amsterdam 2011-2012), Albany
Second Team - D.J. Hoagboon (Mohawk Valley 2011), Albany
All-Rookie Team - Scott Heath (Amsterdam 2012), Maine

Atlantic-10
All-Rookie Team - Alec Sole (Cooperstown 2012), Saint Louis
All-Rookie Team - James Norwood (Cooperstown 2012), Saint Louis

Atlantic Sun
Second Team - Matthew Scruggs (Oneonta 2010), East Tenn. State

Big XII
Second Team - Mikey Reynolds (Mohawk Valley 2011), Texas A&M

BIG EAST
Second Team - Derrick Stultz (Oneonta 2009), South Florida
Third Team - Giuseppe Papaccio (Amsterdam 2012), Seton Hall

Big South
Second Team - Matt Mack (Amsterdam 2011), Radford
Second Team - Bryan Aanderud (Cooperstown 2011), Liberty
Second Team - David Olson (Glens Falls 2010-2011), Campbell

Colonial Athletic Association
Defensive Player of the Year - Matt Ford (Elmira 2010), Hofstra
First Team - Jon Leroux (Albany 2009), Northeastern
First Team - Brig Tison (Watertown 2010), George Mason

Great West
Player of the Year - Goose Kallunki (Cooperstown 2010), Utah Valley
First Team - Goose Kallunki (Cooperstown 2010), Utah Valley
First Team - Jake Rickenbach (Elmira 2010), Utah Valley
First Team - Billy Burgess (Watertown 2009), Utah Valley
Second Team - Roger Bernal (Glens Falls 2011), UTPA
Second Team - Vincent Mejia (Glens Falls 2010), UTPA
Second Team - Bryan Bleakley (Amsterdam 2011/MV 2011), NJIT

Ivy League
First Team - Joe Sclafani (Amsterdam 2009), Dartmouth
Second Team - Jake McGuiggan (Watertown 2011), Harvard
Second Team - Chris Cruz (Mohawk Valley 2012), Cornell

Metro Atlantic Athletic Conference
Second Team - John Rooney (Glens Falls 2011), Siena
Second Team - Chad Gallagher (Mohawk Valley 2009), Marist

Mid-American Conference

First Team - Tom Murphy (Oneonta 2009), Buffalo
First Team - Andrew Brown (Glens Falls 2009), Akron
Second Team - Will Arnold (Oneonta 2009), Central MIchigan

Mid-Eastern Athletic Conference
First Team - Eddie Sorondo (Mohawk Valley 2012), Delaware State
Second Team - Aaron Nardone (Elmira 2012), Delaware State

Missouri Valley Conference

First Team - Zac Johnson (Oneonta 2012), Illinois State
Second Team - Cody Forsythe (Glens Falls 2011), Southern Illinois
Honorable Mention - Keenan Maddox (Glens Falls 2010), Missouri State
All-Defensive Team - Nick Judkins (Glens Falls 2009), Creighton

Northeast Conference
First Team - J.P. Sportman (Oneonta 2011/Coop. 2011-2012), Central Conn. State
First Team - Sal Lisanti (Mohawk Valley 2012), Bryant
Second Team - Jamie Rosenkranz (Cooperstown 2010), Monmouth

Ohio Valley Conference
Second Team - Shae Simmons (Watertown 2010), SE Missouri State
All-Freshman Team - Dylan Bosheers (Glens Falls 2012), Tennessee Tech

Patriot League
First Team - John Colella (Elmira 2010), Holy Cross
First Team - Alex Maldonado (Watertown 2011), Holy Cross
First Team - Patrick Puentes (Watertown 2011), Holy Cross
Second Team - Jordan Enos (Watertown 2012), Holy Cross
Second Team - Brandon Cipolla (Watertown 2011-2012), Holy Cross

Southern Conference
Freshman of the Year - Chase Griffin (Glens Falls 2012), Georgia Southern
First Team - Eric Phillips (Glens Falls 2009), Georgia Southern
All-Freshman Team - Chase Griffin (Glens Falls 2012), Georgia Southern

Soutland Conference
Honorable Mention - Brad Picha (Amsterdam 2011), Lamar

Southwestern Athletic Conference
Second Team - Christian Hickman (Watertown 2012), Alcorn State
Second Team - Angel Rosa (Watertown 2011), Alcorn State

Sun Belt Conference
Second Team - John Koch (Elmira 2011), Arkansas State
Second Team - Johnny Thomas (Watertown 2009), Middle Tenn. State

Worcester Telegram All-Area (multiple divisions)
First Team - Jordan Enos (Watertown 2012), Holy Cross
First Team - Patrick Puentes (Watertown 2011), Holy Cross
First Team - John Colella (Elmira 2010), Holy Cross
Second Team - Alex Maldonado (Watertown 2011), Holy Cross
Second Team - Brandon Cipolla (Watertown 2011-2012), Holy Cross

NCAA DIVISION II
Daktronics All-Region
Atlantic Region First Team - Joe Gunkel (Oneonta 2011), West Chester
Atlantic Region First Team - Nick Umberger (Oneonta 2010), Shippensburg
South Region First Team - Carlos Asuaje (Oneonta 2011), Nova Southeastern
West Region First Team - Blake Gibbs (Albany 2009), Chico State
South Region Second Team - Zachary Westcott (Oneonta 2011), Nova Southeastern
South Central Region Second Team - Rene Solis (Watertown 2012), St. Mary's (Texas)
Southeast Region Second Team - Kyle Koeneman (Amsterdam 2010), Carson-Newman
Southeast Region Second Team - Mike Mercurio (Glens Falls 2010), Mount Olive

California Collegiate Athletic Association
Second Team - Blake Gibbs (Albany 2009), Chico State
Second Team - Donald Walter (Watertown 2012), Cal Poly Pomona

Central Atlantic Collegiate Conference
Second Team - Kevin Whitehead (Watertown 2010-2011), Felician
Second Team - George Hajjar (Mohawk Valley 2011), Felician

Conference Carolinas
First Team - Mike Mercurio (Glens Falls 2010), Mount Olive

Great Lakes Intercollegiate Athletic Conference
First Team - Mike Saunders (Newark 2011-12), Saginaw Valley State
Honorable Mention - Carson Beauchaine (Newark 2011), Saginaw Valley State

Great Lakes Valley Conference

East Division First Team - Michael Bolling (Newark 2011), Lewis
East Division Second Team - B.J. Willis (Elmira 2011), Southern Indiana

Gulf South Conference
Second Team - Sam Kidd (Amsterdam 2010), Delta State

Heartland Conference
First Team - Rene Solis (Watertown 2012), St. Mary's (Texas)
Second Team - Jonathan Perez (Watertown 2012), St. Mary's (Texas)

Lone Star Conference
Honorable Mention - Cash Barker (Newark 2012), TAMU-Kingsville

Northeast-10 Conference
First Team - Brett Botsford (Watertown 2009), LeMoyne
First Team - Greg Baggett (Oneonta 2011), Bentley
Second Team - Calvin Graves (Watertown 2012), Franklin Pierce
Second Team - Michael Cleary (Elmira 2011), Southern Conn. State
Third Team - Patrick Chaputian (Mohawk Valley 2009), Pace
Third Team - James Pjura (Elmira 2012), Pace
Third Team - Derek Zielinski (Amsterdam 2010), LeMoyne

Northern Sun Intercollegiate Conference

Second Team - Ben Kincaid (Watertown 2010), Minnesota State
Second Team - Patrick Dockendorf (Watertown 2010), Minnesota State
Gold Glove Team - Patrick Dockendorf (Watertown 2010), Minnesota State

Pacific West Conference
First Team - Mark Jarrett (Oneonta 2012), Grand Canyon
Second Team - Brady Wager (Oneonta 2011), Grand Canyon

Pennsylvania State Athletic Conference
East Pitcher of the Year - Joe Gunkel (Oneonta 2011), West Chester
East First Team - Joe Gunkel (Oneonta 2011), West Chester
East First Team - Dominick Ruscitti (Newark 2011), Kutztown
East First Team - Nick Umberger (Oneonta 2010), Shippensburg
East Second Team - Cody Kulp (Amsterdam 2010), Shippensburg
West Second Team - Zach Jeney (Cooperstown 2010), Slippery Rock

South Atlantic Conference
Player of the Year - Kyle Koeneman (Amsterdam 2010), Carson-Newman
First Team - Kyle Koeneman (Amsterdam 2010), Carson-Newman

Sunshine State Conference
Co-Player of the Year - Carlos Asuaje (Oneonta 2011), Nova Southeastern

First Team - Carlos Asuaje (Oneonta 2011), Nova Southeastern
First Team - Zach Westcott (Oneonta 2011), Nova Southeastern

NCAA DIVISION III
D3Baseball.com All-Region
Mid-Atlantic Player of the Year - Esteban Meletiche (Cooperstown 2011), Keystone
West Pitcher of the Year - Ben Klimesh (Albany 2009), Trinity (Texas)
Mid-Atlantic First Team - Esteban Meletiche (Cooperstown 2011), Keystone
Mid-East First Team - Aaron Hopper (Elmira 2011), Marietta
New York First Team - Ben Bostick (Newark 2012), St. John Fisher
New York First Team - Justin D'Amato (Newark 2011), St. John Fisher
West First Team - Ben Klimesh (Albany 2009), Trinity (Texas)
West First Team - Chase Brown (Newark 2011), UT Dallas
New York Second Team - Tim Panetta (Oneonta 2010), Cortland State
New York Second Team - Sean Osterman (Newark 2011-2012), St. John Fisher
New York Second Team - Aaron Schuldt (Watertown 2009), Cortland State
Mid-Atlantic Third Team - Ryan Normoyle (Elmira 2011), Washington (Md.)
Mid-Atlantic Third Team - Rob Rogers (Watertown 2011), Keystone
New England Third Team - Frank Holbrook (Mohawk Valley 2011), Wheaton (Mass.)

American Southwest Conference
East Division Player of the Year - Chase Brown (Newark 2011), UT Dallas
West Division Pitcher of the Year - Brad Orosey (Cooperstown 2010), Texas Lutheran
East Division First Team - Chase Brown (Newark 2011), UT Dallas
East Division First Team - Derek Dallas (Newark 2012), UT Dallas
East Division Second Team - Jacob Starnes (Newark 2011), UT Dallas
West Division First Team - Brad Orosey (Cooperstown 2010), Texas Lutheran

Centennial Conference
Player of the Year - Ryan Normoyle (Elmira 2011), Washington (Md.)
First Team - Ryan Normoyle (Elmira 2011), Washington (Md.)
Second Team - John Rolewicz (Elmira 2011), Washington (Md.)

Colonial States Athletic Conference
Player of the Year - Esteban Meletiche (Cooperstown 2011), Keystone
First Team - Esteban Meletiche (Cooperstown 2011), Keystone
Second Team - Rob Rogers (Watertown 2011), Keystone

Empire 8
Co-Pitcher of the Year - Justin D'Amato (Newark 2011), St. John Fisher
First Team - Justin D'Amato (Newark 2011), St. John Fisher
First Team - Ben Bostick (Newark 2012), St. John Fisher
First Team - Sean Osterman (Newark 2011-2012), St. John Fisher

Liberty League
First Team - Tyler Heck (Mohawk Valley 2012), Union (N.Y.)
Second Team - Bryan Chudy (Watertown 2012), Clarkson
Second Team - Jerry Coleman (Watertown 2009), Clarkson

New England Women's and Men's Athletic Conference
First Team - Frank Holbrook (Mohawk Valley 2011), Wheaton (Mass.)
Second Team - Torre Swanson (Albany 2009), MIT
Second Team - Kyle Lyon (Cooperstown 2011), Babson

Ohio Athletic Conference
First Team - Aaron Hopper (Elmira 2011), Marietta

Southern Collegiate Athletic Conference
Player of the Year - Ben Klimesh (Albany 2009), Trinity (Texas)
First Team - Ben Klimesh (Albany 2009), Trinity (Texas)

State University of New York Athletic Conference
First Team - Tim Panetta (Oneonta 2010), Cortland State
Second Team - Mike Hughes (Alb. 2010-11/Am. 2012), Cortland State
Second Team - Aaron Schuldt (Watertown 2009), Cortland State

NJCAA
Division I Region VI
Second Team - John Means (Mohawk Valley 2012), Fort Scott

Division I Region X
Defensive Player of the Year - Chris Robinson (Cooperstown 2012), Louisburg

Division III Region III
First Team - Hassan Evans (Mohawk Valley 2011-2012), Herkimer County
First Team - Willie Gabay (Mohawk Valley 2011), Herkimer County
First Team - Adam Grace (Newark 2011-2012), Erie C.C.
Second Team - Luke Nethaway (Mohawk Valley 2012), Herkimer County

Great Rivers Athletic Conference
First Team - Cole Gleason (Watertown 2012), Wabash Valley

Kansas Jayhawk Community College Conference

First Team - John Means (Mohawk Valley 2012), Fort Scott

Mountain Valley Athletic Conference
Player of the Year - Willie Gabay (Mohawk Valley 2011), Herkimer County
First Team - Willie Gabay (Mohawk Valley 2011), Herkimer County
First Team - Hassan Evans (Mohawk Valley 2011-2012), Herkimer County
First Team - Luke Nethaway (Mohawk Valley 2012), Herkimer County
First Team - Tyler Hall (Mohawk Valley 2012), Herkimer County

Oklahoma Collegiate Athletic Conference (Region 2)
First Team - Kevin Meyers (Glens Falls 2012), Northeastern Oklahoma A&M

Scenic West Athletic Conference (All-Region 18)
Pitcher of the Year - Dylan Baker (Glens Falls 2011), Western Nevada
First Team - Dylan Baker (Glens Falls 2011), Western Nevada
First Team - Ben Douglas (Albany 2012), Southern Idaho

CCCAA (California Comm. College Athletics Association)
Big 8 Conference
First Team - Steven Patterson (Elmira 2012), San Joaquin Delta
First Team - Nick Parent (Newark 2011), San Joaquin Delta
Second Team - Mark Scott (Newark 2011), San Joaquin Delta

Pacific Coast Athletic Conference
First Team - Tommy Cheeck (Glens Falls 2010), Palomar

NAIA
Appalachian Athletic Conference
First Team - Tim DeVito (Mohawk Valley 2010), Union (Ky.)

Association of Independent Institutions
Pitcher of the Year - James Dykstra (Amsterdam 2011), Cal State San Marcos
First Team - James Dykstra (Amsterdam 2011), Cal State San Marcos

Mid-South Conference
Second Team - Adam Peacock (Newark 2011), Lindsay Wilson

Southern States Athletic Conference
Second Team - Zak Colby (Amsterdam 2012), Faulkner (Ala.)

TranSouth Athletic Conference
First Team - Danny Grimm (Mohawk Valley 2010), Union (Tenn.)
Gold Glove - Danny Grimm (Mohawk Valley 2010), Union (Tenn.)


Search Archive »




Browse by Year »

2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
0

Browse by Month »

October 2019
September 2019
August 2019
July 2019
June 2019
May 2019
March 2019
January 2019
October 2018
August 2018
July 2018
June 2018
May 2018
April 2018
March 2018
January 2018
December 2017
November 2017
October 2017
September 2017
August 2017
July 2017
June 2017
May 2017
April 2017
March 2017
February 2017
January 2017
December 2016
November 2016
October 2016
September 2016
August 2016
July 2016
June 2016
May 2016
April 2016
March 2016
February 2016
January 2016
December 2015
November 2015
October 2015
September 2015
August 2015
July 2015
June 2015
May 2015
April 2015
March 2015
February 2015
January 2015
December 2014
November 2014
October 2014
September 2014
August 2014
July 2014
June 2014
May 2014
April 2014
March 2014
February 2014
January 2014
December 2013
November 2013
October 2013
September 2013
August 2013
July 2013
June 2013
May 2013
April 2013
March 2013
February 2013
January 2013
December 2012
November 2012
October 2012
September 2012
August 2012
July 2012
June 2012
May 2012
April 2012
March 2012
February 2012
January 2012
December 2011
November 2011
October 2011
September 2011
August 2011
July 2011
June 2011
May 2011
April 2011
March 2011
November 2010